Excelden Worde test hazırlama programı (RESİMLİ)

20.4.2022
7850 kez indirildi.
19363 kez görüntülendi.

20.04.2022 tarihinde yaptığım güncellemede "Test Oluştur" formundaki, arama yapılan ifadenin listelenmesinde ortaya çıkan sorunları düzelttim. 06.06.2021 tarihinde yaptığım güncellemede "Test Oluştur" formunda bazı değişiklikler yaptım ve tespit ettiğim bazı hataları düzelttim.

21.06.2020 tarihinde yaptığım güncelleme ile rastgele soru seçme özelliği ekledim. Bununla beraber doğru cevabın kırmızı yazdırılmasını da opsiyonel hale getirdim. Test oluştur sayfasında bir takım görsel düzenlemeler yaparak, daha kullanışlı hale getirmeye çalıştım. Tespit ettiğim bazı hataları da giderdim.

23.05.2020 tarihinde yaptığım güncelleme ile soru sırasını karıştırma özelliği ekledim. "Test hazırla" penceresi açıkken "Soru sırasını karıştır" seçeneğini aktif yaparsanız, "Test oluştur" düğmesine her tıkladığınızda, seçmiş olduğunuz sorular karılarak yeni bir word dosyası oluşturulur. Bu özellik sayesinde testlerinizi A-B grubu şeklinde oluşturabilirsiniz. Hatta isterseniz daha fazla grup bile oluşturabilirsiniz.

GÜNCELLENDİ:
-Test oluşturulurken sorular arasına boşluk ekleme opsiyonel hale getirildi,
-Word programının açık kalmasıyla ilgili hatalar giderildi,
-Dış kaynaktan soru kopyalama özelliği daha işlevsel hale getirildi.

-Excel'den Word'e test hazırlama programını, resim eklenebilecek şekilde güncelledim. Programı açtığınızda kendi bulunduğu konumda "Resim" adında klasör arar. Bulamazsa otomatik olarak oluşturur ve eklediğiniz resimleri bu klasör içine kaydeder. Bu excel dosyasını farklı bir konuma taşırsanız "Resim" adlı klasörü de aynı konuma taşımalısınız. Program "Resim" klasörünü bulamazsa ya da klasörün içi boşsa, sorulara eklediğiniz resimlerin bulunamadığı ile ilgili hata iletisi verir.

Bu Excel dosyasıyla, branşınıza ait soruları girdiğiniz bir veritabanı oluşturabilir, sonrasında istediğiniz sorulardan, istediğiniz ölçütlerde(sütun sayısı, soru sayısı, cevap formu, cevap anahtarı, öğrenci bilgi alanı, üst bilgi vs.) ve üstelik Word programına aktarılmış (.doc/.docx) haliyle test çıktısı oluşturabilirsiniz.

NOT: Makroları etkinleştirdiğiniz halde hata alıyorsanız şunları yapın:

1. Alt + F11 tuş bileşimi ile Visual Basic Düzenleyicisi'ne geçin.
2. Tools menüsü altındaki References... alt menüsünü tıklayın.
3. Açılan listede "MISSING:" ifadesiyle başlayan ifade(ler) varsa onay işaretini kaldırın.
4. Aynı listeden "Microsoft Word xx.0 Object Library" ifadesini bulup onaylayın.
5. "OK" ile onaylayıp pencereyi kapatın, sorun çözülmüş olmalı.- Programın 4 şıklı versiyonunu indirmek için tıklayınız.

Anahtar kelimeler: excel, word, test, otomatik, sınav, sınav hazırlama, soru havuzu, sınav oluşturma, test oluşturma

 

 

Y O R U M L A R

Şıkların Sırasını Karıştırma

26 Aralık 2022 Pazartesi 
01:23:34
Gruplara göre şıkların da yerlerini karıştırmak mümkün olursa harika olur. Çünkü sadece soruların yeri karışık olduğunda ikili oturma düzenine sahip kalabalık sınıflarda kopya çekmek çok kolay oluyor. Tek çözüm şıkların da karıştırılması.
MEHMET

bazı tavsiyeler

8 Temmuz 2022 Cuma 
21:59:38
Gayet güzel ve kullanışlı bir program sizlere öncelikle teşekkür ederim. Şunlar da olursa daha güzel olur:
1- sorular kısmına tablo ekleyebilme
2- cevaplara resim, şekil ekleyebilme
3- sorunun herhangi bir yerine resim ekleme
4- şıkların küçük değil de büyük harfle olması
KAMİL PALA
Öncelikle beğeniniz ve önerileriniz için teşekkürler Kemal hocam.
1- Tablo fikriniz güzel, yapabilir miyim, araştırayım.
2- Cevaplara resim ekleme işi biraz zor.
3- Soruya resim eklenebiliyor zaten. Sadece boyutunu wordde ayarlamak zorundasınız.
4- Testinizi worde aktardıktan sonra herhangi bir sorunun herhangi bir seçeneğinin harfini seçtiğinizde tüm soruların, tüm seçenekleri seçili hale gelir. Sonra "madde işaretleri"nden istediğinizi seçtiğinizde, tek hamlede tüm seçenekler değişmiş olur. Aynı durum soru numaraları için de geçerlidir.

test oluşturma 4 şıklı

3 Mayıs 2022 Salı 
22:24:59
mükemmel bir çalışma teşekkürler
Muammer ASLAN

Teşekkür

26 Nisan 2022 Salı 
22:53:25
Sayın Doğan Nuri Hocam,
Emekleriniz için çok teşekkür ederim. Hazırladığınız bu program çok işime yaradı. Özellikle son güncelleme ile rastgele soru çekmesi ile birlikte gruplama konusunda da kolaylık sağladı. Şıkları da karıştırma gibi bir ekleme yapmanız mümkün olur mu? Emekleriniz için çok teşekkür ederim. Saygılarımla.
Ertan Gül
İlginiz için ben teşekkür ederim hocam. İşinize yaradıysa ne mutlu. Şıkları karıştırma özelliği de aklımda ama yakın zamanda yapabileceğimi sanmıyorum.

Teşekkür ve Katkı

11 Nisan 2022 Pazartesi 
08:04:04
Kurumumun ticari yazılımı sizin programınızın çeyreği kadar dahi kullanışlı değil. Güncellemelerle daha da yukarı taşıyorsunuz. Teşekkür ediyorum. Uygulamanın gelişimine katkı olması açısından karşılaştığım bir sorunu paylaşmak isterim. Word'den "dış kaynak" olarak kopyalayıp yapıştırdığım bazı metinlerde Türkçe karakterler (ç, ğ, ş) düzgün aktarılmıyor. Sanırım encoding ile ilişkili ve bilgisayardan bilgisayara sonuçlar farklı olacaktır; ancak hiçbir bilgisayarda sorun çıkmaması adına "aktar" modulüne encoding kodu eklenebilir mi?
Enver
Merhaba Enver hocam. Belirttiğiniz sorunla karşılaştığınız örnek bir word dosyasını benim e-posta adresime gönderebilirseniz çok sevinirim. İçeriğini tam olarak göndermenize gerek yok elbette. Sadece Türkçe karakterlerin sorun olduğu tek bir soru ya da tek bir satır içerse bile yeterli olur.

merhaba hocam.

3 Mart 2022 Perşembe 
22:40:31
Emeğinize sağlık hocam güzel çalışma olmuş. Sizden ricam mail olarak çıkmış sorular olan exceli atar mısınız?
mutlak toz

Altı çizili kelimeler

13 Ekim 2021 Çarşamba 
00:19:09
Merhaba, öncelikle programa bayıldım. Sorular yüklemeye başladım. Soru kökünde kelimenin altını çizme var ama pargarafta ve şıklarda kelimenin altını çizemiyorum.
Ben mi bulamadım bilmiyorum. Eğer yoksa ekleyebilir misiniz?
Kolay gelsin tekrar elinize emeğinize sağlık.
ABDULLAH
Evet hocam, kelimenin altını çizme sadece soru kökünde var. Paragrafa ve şıklara da eklemeye çalışayım.

küçük bir sorun

27 Ağustos 2021 Cuma 
22:46:20
Güncelleme ile program çok daha güzel olmuş, bizlerle paylaştığın için ne kadar teşekkür etsek az kalır. Karşılaştığım bir sorun ve bulduğum çözüm yolunu paylaşacağım.
ÖSYM sayfasından soruyu seçip dış kaynaktan veri al diyorum. Paragraf bölümüne düzenleme için dokunduğumda "invalid property value" uyarısı çıkıyor, cevap şıkkını girerek düzenleme yapabiliyorum yoksa izin vermiyor.
ramazan özkan
Evet hocam. Dış kaynaktan veri aldığınızda, ana pencereye dönünce doğru cevap şıkkının olduğu bölüme odaklanıyor. O bölümü de boş geçemeyeceğiniz için hata uyarısı alıyorsunuz. Doğru cevabı belirledikten sonra yine istediğiniz düzenlemeye devam edebilirsiniz. İlginiz ve tespitiniz için teşekkürler.

hata veriyor açıklamada belirtilen bölüm kapalı

21 Ağustos 2021 Cumartesi 
23:31:40
merhaba öncelikle emekleriniz için teşekkür ederim. ilk açtığımda hata alıyorum direkt kod bölümü gibi bir yer açılıyor ve sizin açıklamada belirttiğiniz references bölümü kapalı tıklanmıyor
murat
Hocam programı farklı bir klasöre alın ya da yeniden indirin. Böylece programı açtığınızda makroları etkinleştirme seçeneğini soracak size. Makroları etkinleştirmeden references bölümüne ulaşın ve ayarlamaları yapın ve dosyayı kaydedip kapatın. Sonra tekrar açtığınızda sorununuz hallolmuş olmalı.

felsefe çıkmış sorulara ulaşamıyorum

13 Haziran 2021 Pazar 
12:28:46
Felsefe çıkmış sorulara ulaşamıyorum. Sadece soru hazırlama formu çıkıyor.
Eski versiyonlarda felsefe çıkmış sorular vardı. Şimdi neden yok sayın Doğan hocam?
Naim KARAKAYA
"Soruların izinsiz yayınlanması ve paylaşılması yasağı" beni tereddüde düşürdü Naim hocam. Bu arada ÖSYM ile irtibata da geçemedim. Dolayısıyla yaptığım iş yasal mı değil mi endişesiyle, durumu netleştirinceye kadar, çıkmış soruları içeren versiyonu siteden kaldırdım.

TEŞEKKÜR

19 Mart 2021 Cuma 
00:47:23
LİNK güncellemesi için teşekkürler (4 lü test hazırlama)
Muammer ASLAN

test oluşturma 4 şıklı

9 Mart 2021 Salı 
23:44:17
4 şıklı versiyon indirilemiyor hocam elinize sağlık bu arada 5 şıklı olanı inceledim mükemmel olmuş
Muammer ASLAN
İyi akşamlar Muammer hocam. Uyarınız için teşekkür ederim, linki düzelttim. Tekrar deneyebilirsiniz. Beğeniniz için de ayrıca teşekkürler.

belli sayıda soruyu rastgele seçme

22 Haziran 2020 Pazartesi 
00:56:04
Hocam elinize sağlık harika oldu programınız ve ilginiz için ayrıca teşekkür ederim. Udemy ya da herhangi bir platformda bu tarz programlama vs. eğitim veriyor musunuz?
samet
İlginiz ve son güncellemeyi sağlayan fikir ve önerileriniz için ben teşekkür ediyorum. Şimdilik, herhangi bir platformda eğitim vermiyorum hocam.

belli sayıda soruyu rastgele seçme

20 Haziran 2020 Cumartesi 
13:18:50
Hocam merhabalar soru sayısını belirleyerek örneğin 30 soru bunları havuzdan tek tek tıklayarak seçmek yerine rastgele seçebilir miyiz? Bir de hangi programı kullandınız? Kırmızı yazıları nasıl siyaha çevirebiliriz?
samet
Rastgele seçecek bir sistem yapmamıştım, ama fikir için teşekkür ederim. Bununla ilgili bir güncelleme yapabilirim belki. Programı tamamen Excel'de hazırladım. Kırmızı görünen doğru cevap seçeneklerini word programındayken Ctrl+A tuş kombinasyonuyla tümünü seçip, Yazı Tipi Rengi'nden değiştirebilirsiniz.

4 ŞIK

2 Kasım 2019 Cumartesi 
13:59:46
Merhaba. 4 şık için de bir program yapmanız mümkün mü?
oktay
Merhaba Oktay hocam, programın 4 şıklı halini hazırladım. Üstte, programın "İndir" linkinin yanındaki linkten indirebilirsiniz.

Matematik soruları da eklenebiliyor mu?

19 Eylül 2019 Perşembe 
04:16:08
Matematik için ekleme yapılabilir mi?
Mazhar
Evet yapılabilir. Resim ekleme özelliği ile sorularınıza şekil de ekleyebilirsiniz. Ama Worde aktardıktan sonra yine elle düzenleme yapmanız gerekecektir.

Excel ile test hazırlama dış veri alma sorunu

13 Eylül 2019 Cuma 
23:47:02
PDF ya da Word soruları almak istediğimde; Üzgünüm. Bir hata oluştu. Bu metni ayrıştıramıyorum iletisi alıyorum.
Ramazan Özkan
Merhaba Ramazan bey. Uyarınız için teşekkür ediyorum. Dış kaynaktan soru alma hatasını düzelttim. Programı tekrar indirip kullanabilirsiniz.

excel formatı hakkında

18 Temmuz 2019 Perşembe 
11:58:07
İyi günler Sayın Yetkili ; Yapmış olduğunuz excel formatı firma yetkililerimiz tarafından çok beğenildi. Bu formatı bizim şirket formatında, bizim kullanabileceğimiz şekilde excelde düzenlemek için sizlerden yardımlarınızı rica ediyoruz. E-mail adresinden ulaşabilirseniz sevinirim. saygılarımla.
Volkan Denizli

5 şık

3 Şubat 2019 Pazar 
17:21:51
hocam kolay gelsin 5 şık olmak zorunda mı ben ortaokulda çalıştığımdan 4 şık lazım nasıl bir düzenleme yapabiliriz.
serdar
Merhaba Serdar hocam, programın 4 şıklı halini hazırladım. Üstte, programın "İndir" linkinin yanındaki linkten indirebilirsiniz.

Sorun

18 Ocak 2019 Cuma 
01:55:17
Hocam soru eklerken 'Invalid property value' hatası alıyorum ne yapabilirim?
Eren Bora Çakır
Hocam programı indirdiğiniz sayfada, alttaki açıklamalarda, hata durumunda yapılması gerekenleri 5 adım olarak listelemiştim. Onları uyguladıysanız hata almamanız gerekiyor. Uyguladığınız halde hata alıyorsanız, lütfen tekrar yorum olarak yazın hocam. Yardımcı olmaya çalışayım.

References alt menü sorunu

29 Ekim 2018 Pazartesi 
11:47:25
Tools menüsü altındaki References... alt menüsünü tıklayın. komutu için References tıklanmıyor. Nasıl çözebilirim
Mehmet DUŞBUDAK
Mehmet hocam, öncelikle Tools menüsünün sol tarafındaki Run menüsünün altında mavi renkli kare bir simge var. Bu Reset düğmesidir. Buna basarak makroyu durdurduğunuzda Tools menüsü altındaki References'i tıklayabileceksiniz.

matematik testi

7 Haziran 2018 Perşembe 
11:47:07
PDF'den seçeceğim soruyu yapıştırarak yapabileceğim bir şey var mı?
alphan
Merhaba Alphan hocam. PDF'deki soruyu seçip kopyaladıktan sonra, Soru Ekle/Düzenle kısmına girdiğinizde "Dış kaynaktan kopyaladığım soruyu al" düğmesine tıklayın ve bu alana yapıştırın.

Not-1: Burada dikkat etmeniz gereken şey, sorunun 5 şıklı olması ve seçenek harflerinin pazantez, nokta ya da tire ile metinden ayrılmış olmasıdır.
Örneğin:
A) Sağdaki
B) Soldaki
C) Ortadaki
D) Hepsi
E) Hiçbiri
Not-2: Seçenek harfleri satır başında yer almalı, parantez, nokta ya da tire, seçeneğin harfi ile bitişik olmalı.
Not-3: Bazı PDF dosyalarından kopyalanan soruları yapıştırdığınızda seçenek harfleri çıkmayabiliyor. Yapıştırdığınız alanda seçenek harflerini elle ekleyerek "Al" düğmesini tıklayabilirsiniz.

A B grubu

11 Mayıs 2018 Cuma 
16:18:08
Mükemmel bir program olmuş pek çok test hazırlama programını inceledim. Bu efsane. Bir eksiği A B grubu yapması ve wordde sorular arası boşluk bırakması
Hüseyin Ö
Merhaba Hüseyin hocam, belirttiğiniz özellikler eklenerek program güncellendi. Yeniden indirebilirsiniz. Önerileriniz için teşekkürler.

test programı

15 Ocak 2018 Pazartesi 
08:44:05
Boşluk doldurma ve doğru yanlış soru nasıl ekleyebiliriz. Saygılar
BİLGE AKYÜREK
Program 5 seçenekli test soruları hazırlamak üzere ayarlandı. Farklı formatta soru ekleyemezsiniz hocam.

test programı

14 Ocak 2018 Pazar 
16:44:27
Program çok güzel ellerinize sağlık naçizane bir kaç önerim olacak programa ek yapabilir misiniz.
1-kağıtlar A ve B gurubu olacak şekilde ayarlanabilir mi.
2-Bu daha da önemli soru yerleri şıklar yerleri değiştirilebilir mi
saygılar
bilge akyürek
Merhaba Bilge hocam. Soruları rastgele karıştırarak, aynı sorulardan farklı testler oluşturacak şekilde programı güncelledim. Soruların yerlerini değiştiriyor ama şıkların yerlerini değiştirmiyor. Güncel halini indirip inceleyebilirsiniz.

Hata

19 Ekim 2017 Perşembe 
09:30:58
Merhaba. Programı indirdim. Açar açmaz bir hata verdi. Hata şu: Compile error: Can't file project or library (Office 2007 kullanıyorum)
BEKİR
Merhaba Bekir hocam. Office sürümünüz farklı olduğu için bu hatayı alıyorsunuz. Açıklama olarak yukarıda listelediğim adımları uyguladığınızda sorununuz hallolacaktır.

Teşekkür ve Öneri

6 Aralık 2016 Salı 
09:27:37
Önceki sürümünü kullanıyordum ve hakikaten hayatı kolaylaştırıyor. Öncelikle emeğinizi karşılık beklemeden sunduğunuz için minnettarlığımı ifade etmek isterim. Eğer vaktiniz olursa ve excel'de hazırlamak mümkün ise 4 grup olacak şekilde soruları ve seçeneklerin yerlerini değiştirecek şekilde düzenlenmiş bir program muhteşem olurdu. Tekrar teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum.
Enver
Merhaba Enver hocam. Programı, soruları rastgele karıştırarak test hazırlayacak şekilde güncelledim. İstediğiniz kadar farklı gruplar halinde testlerinizi oluşturabilirsiniz. Lütfen güncel halini indirin. Önerileriniz için teşekkürler.

CCC

10 Kasım 2016 Perşembe 
19:14:59
ELİNİZE SAĞLIK. AMA RESİMLİ SORULARDA SORUN VAR.
ALİ HOCA
Hocam ilginiz için teşekkür ederim. Sorun şu ki Excel'de resimleri düzenleyemiyoruz. Resimlerinizin büyüklüklerini ayarlayıp da programa dahil edeceksiniz ya da Word'de testi oluşturduktan sonra her defasında Word programında düzenleyeceksiniz. Excel'de bu kadar oluyor, daha fazlası için sanırım çok daha fazla kod eklemek gerekecek.
Eğer sıkıntı bu durumdan farklı bir şeyse, sorunun ne olduğunu daha ayrıntılı olarak yazabilir misiniz?

Excel hatası

8 Mayıs 2015 Cuma 
11:30:36
İyi günler Excel dosyanızı indirdim. Ancak makroyu güvenilir yaptığım halde: Private Sub btnTestOlustur_Click() On Local Error GoTo Hata: Dim wdApp As Word.Application Hata veriyor... İlgilenirseniz sevinirim…
Biruni
İlginiz için teşekkürler. Gerekli açıklamayı NOT olarak sayfaya ekledim…

Emeğinize Sağlık

12 Ekim 2014 Pazar 
13:56:36
Geçen seneden beri aklımdan buna benzer bir program oluşturmak geçiyordu.Bu kısmı pratiğe geçirdiğiniz ve emek harcadığınız için teşekkürler, emeğinize sağlık.
Philosophia